
Naczynia krwionośne sprzed 80 mln lat
3 grudnia 2015, 11:50Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Północnej Karoliny (NC State) potwierdzili, że przypominające naczynia krwionośne struktury, które znaleziono w skamieniałości hadrozaura sprzed 80 mln lat, naprawdę należały do zwierzęcia. Wg nich, to nie biofilm czy zanieczyszczenia.

Znowu będą zabijali wieloryby
1 grudnia 2015, 13:23Japonia poinformowała, że w przyszłym roku ponowi polowania na wieloryby. Japońscy wielorybnicy nie polowali na te zwierzęta przez rok, gdyś Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazał Japonii zaprzestania polowań

Plankton zaskoczył naukowców
30 listopada 2015, 12:58W najnowszym numerze Science naukowcy ze zdumieniem donieśli o zwiększającej się na Północnym Atlantyku ilości wapniejących glonów z klasy Coccolithophyceae. Glony te stanowią bardzo ważny element łańcucha pokarmowego

Samomodyfikujące mrówcze mosty
30 listopada 2015, 12:50Podczas podróży przez dno tropikalnego lasu w Ameryce Środkowej mrówki z rodzaju Eciton tworzą pomosty z własnych ciał.

Jedyne w swoim rodzaju receptory odpornościowe nietoperzy
27 listopada 2015, 18:47U nietoperzy receptory Toll-podobne (TLR) - pierwsza linia obrony przed patogenami - są inne niż u pozostałych ssaków. To może wyjaśniać, czemu pewne patogeny, które u innych ssaków wywołują poważne choroby i dużą śmiertelność, w ogóle im nie szkodzą.

RPA zniosła moratorium na handel wewnętrzny rogami nosorożców
27 listopada 2015, 12:33Sąd RPA uchylił czasowy zakaz wewnętrznego handlu rogami nosorożców. Rząd wprowadził moratorium w 2009 r., by zwalczyć problem kłusownictwa, jednak John Hume, jeden z powodów, a zarazem właściciel farmy z dziką zwierzyną, obwinia zakaz za duży wzrost kłusownictwa w ostatnim czasie.

U gołębi przewodzi szybszy, nie bardziej popularny
26 listopada 2015, 13:18U gołębi pocztowych liderem przemieszczającego się stada zostaje któryś z szybciej lecących osobników.

Kuni perkusistka
26 listopada 2015, 08:28Ponieważ szympansy i bonobo są genetycznie podobne do ludzi, zrozumienie rytmicznych umiejętności tych gatunków może wyjaśnić ewolucję naszej mowy i muzyki.

Metoda na śledzenie wyładowań neuronów w czasie rzeczywistym
25 listopada 2015, 13:56Zespół z Duke University i Uniwersytetu Stanforda opracował technikę o rozdzielczości czasowej ok. 0,2 ms, co pozwala uchwycić w czasie rzeczywistym potencjały czynnościowe w mózgu ssaka.

Człowiek znowu zagraża wigoniom
25 listopada 2015, 13:55W styczniu dwóch chilijskich policjantów zostało zamordowanych na granicy z Peru. W tym samym miesiącu bandyci zamordowali też Ephraima Mamani Arevillcę, urzędnika odpowiedzialnego za ochronę środowiska. To tylko niektóre z ofiar kłusowników i przemytników zabijających chronionego wigonia.