Prehistoryczny ssak z ustami Micka Jaggera
11 września 2014, 19:28Zorientowawszy się, że zwierzę, którego skamieniałe szczątki znaleziono na egipskiej pustyni, miało duże i wrażliwe usta, dr Ellen Miller, paleoantropolog z Wake Forest University, a zarazem wielka fanka Rolling Stonesów, wiedziała, że przedstawiciel wymarłej rodziny ssaków parzystokopytnych Anthracotheriidae będzie nosił nazwę nawiązującą do frontmena grupy Micka Jaggera.
Niedominująca dłoń ważna dla ewolucji kciuka hominidów
11 września 2014, 13:34Badanie naukowców z University of Kent wykazało, że niedominująca ręka odegrała ważną rolę w ewolucji dłoni człowieka współczesnego.
W kwaśnych wodach rekiny unikają zapachu pożywienia
10 września 2014, 13:22W kwaśnych wodach rekiny unikają zapachu pożywienia, a zakwaszenie wód rośnie przez zwiększenie ilości CO2 w atmosferze.
Ryby jak małpy
9 września 2014, 13:54Żyjący na rafach pstrąg koralowy jest bardzo szybkim drapieżnikiem, błyskawicznie przemieszczającym się nad rafą. Jednak jeśli jego niedoszła ofiara zdąży schować się w trudno dostępnym miejscu, pstrąg sobie nie radzi. Wówczas jednak nie rezygnuje z polowania, a prosi o pomoc murenę.
Więcej płetwali nie będzie?
8 września 2014, 14:11Populacja płetwali błękitnych żyjących u wybrzeży Kalifornii prawdopodobnie osiągnęła swoją maksymalną wielkość. Z najnowszych danych wynika, że na wschodzie Pacyfiku żyje obecnie około 2200 tych majestatycznych ssaków
Nie taki cykl życiowy sztywny, jak go malują
4 września 2014, 10:53Płazy Chiromantis hansenae mogą przyspieszać cykl życiowy (wyląg), jeśli polują na nie pasikonikowate Hexacentrus cf. unicolor.
DNA z odcisków łap
4 września 2014, 10:05Po raz pierwszy udało się uzyskać DNA niedźwiedzia polarnego z... odcisków łap na śniegu. To przełomowe dokonanie pozwoli na lepsze badanie gatunku oraz jego skuteczniejszą i tańszą ochronę.
Osobniki alfa ryzykują złym stanem zdrowia i przedwczesnym starzeniem
3 września 2014, 14:27Nierówne obciążenie pracą w grupie naraża najbardziej zajętych, czytaj samca i samicę alfa, na zły stan zdrowia oraz przyspieszone starzenie.
Roskosmos zbada przyczynę zgonu 'kosmicznych' gekonów
2 września 2014, 11:44Roskosmos wystrzelił 19 lipca br. kapsułę Foton-M4. Na jej pokładzie znajdowało się m.in. 6 gekonów. Jaszczurki stanowiły część badania wpływu mikrograwitacji na życie płciowe, rozmnażanie oraz rozwój. Niestety, gdy w poniedziałek (1 września) sprzęt wrócił na Ziemię, okazało się, że wszystkie gady nie żyją.
Płyty tektoniczne przyspieszyły?
2 września 2014, 10:18Wbrew wcześniejszym badaniom oraz temu, czego można się było spodziewać, Kent Condie, geochemik z New Mexico Institute of Mining and Technology twierdzi, że płyty tektoniczne przyspieszyły. Jeśli Condie ma rację, to może mieć to związek z niedawnym zdumiewającym odkryciem, iż w skorupie ziemskiej znajduje się więcej wody niż we wszystkich oceanach na powierzchni.