Plusy i minusy tendencji do poczucia winy
29 grudnia 2014, 14:11Osoby z nasiloną tendencją do poczucia winy są wartościowymi członkami zespołu, ponieważ lęk przed zawiedzeniem innych sprawia, że starają się wykonać co najmniej swoją część pracy. Ta sama cecha może jednak sprawiać, że nie będą chciały współpracować z ludźmi uznawanymi przez siebie za bardziej kompetentnych.
Smartfony ujawniają fakty dotyczące plastyczności mózgu
29 grudnia 2014, 12:30Kiedy ludzie spędzają dużo czasu, pracując na ekranach dotykowych smartfonów, wpływa to na reprezentacje ich palców w mózgu.
Mniejsza grupa jest bardziej ofiarna
27 grudnia 2014, 16:07Osoby z większą liczbą znajomych na Facebooku przeznaczają mniej pieniędzy na działalność charytatywną, niż osoby z mniejszą liczbą znajomych. Profesor Kimberley Scharf z University of Warwick przeanalizowała dane z witryny JustGiving.com i odkryła, że istnieje negatywna korelacja pomiędzy ilością darowanych pieniędzy a wielkością grupy znajomych na Facebooku
Cukrzyca typu 1. spowolnia rozwój dziecięcego mózgu
22 grudnia 2014, 13:40Naukowcy zauważyli, że mózg dzieci z cukrzycą typu 1. (Ct1) rośnie wolniej niż u zdrowych rówieśników. Amerykański zespół zademonstrował, że stale podwyższony poziom cukru może być szkodliwy dla rozwijającego się mózgu.
"Gdzie jest Nemo?" gorsze od "Pulp Fiction"?
17 grudnia 2014, 15:23Bajki dla dzieci są bardziej brutalne od filmów dla dorosłych. Prawdopodobieństwo, że ich główni bohaterowie zginą, jest ponad 2-krotnie większe.
Miał spać, a się wybudził
15 grudnia 2014, 14:34Włoscy naukowcy opisali pierwszy na świecie przypadek "wybudzenia" pacjenta w stanie minimalnej świadomości (ang. minimally-conscious state, MCS) za pomocą midazolamu, leku nasennego podawanego w ramach premedykacji przed zabiegiem chirurgicznym.
Gaz rozweselający radzi sobie z lekooporną depresją
13 grudnia 2014, 08:56Tlenek diazotu - znany jako gaz rozweselający - daje obiecujące rezultaty w leczeniu ciężkiej depresji opornej na inne formy terapii.
Fruktoza silniej aktywuje ośrodki nagrody
12 grudnia 2014, 13:22Fruktoza zwiększa odpowiedź mózgowych ośrodków nagrody na wskazówki związane z jedzeniem.
Zmiany w mózgu a szanse na zerwanie z nałogiem
5 grudnia 2014, 11:52Gdy palacz rzuca nałóg, w jego mózgu zachodzi seria zmian, które pozwalają przewidzieć, czy wytrwa on w swoim postanowieniu. Zdaniem badaczy z University of Pennsylvania zmiany te są lepszym prognostykiem od obecnie stosowanych narzędzi klinicznych i psychologicznych.
Mniej ufamy e-podpisowi niż podpisowi ręcznemu
3 grudnia 2014, 14:29Ludzie częściej podważają wiarygodność e-podpisu niż dokumentów podpisanych ręcznie.