![](/media/lib/105/i-rana.jpg)
Depresja to pokłosie sprawnego układu odpornościowego naszych przodków
2 marca 2012, 12:34Amerykańscy psychiatrzy Andrew Miller i Charles Raison uważają, że warianty genów, które sprzyjają rozwojowi depresji, pojawiły się w toku ewolucji, ponieważ pomagały naszym przodkom zwalczać infekcje (Molecular Psychiatry).
![](/media/lib/105/i-para.jpg)
Oksytocynowe orzekanie o przyszłości związku
2 marca 2012, 08:08Pary, które na początku związku mają wyższy poziom oksytocyny we krwi, pozostają ze sobą dłużej od par z niższym stężeniem hormonu miłości (Psychoneuroendocrinology).
![](/media/lib/104/i-wachanie.jpg)
Stymulacja jednego poprawia drugie
29 lutego 2012, 13:27Wykorzystując przezczaszkową stymulację magnetyczną (ang. transcranial magnetic stimulation, TMS), która indukuje przepływ prądu w wybranym obszarze, kanadyjsko-amerykańskiego zespół wykazał, że lekka stymulacja elektryczna kory wzrokowej wyostrza węch.
![](/media/lib/104/i-plusy-i-minusy.jpg)
W stresie plusy ważą więcej od minusów
29 lutego 2012, 08:04Kiedy ludzie podejmują decyzję, odczuwając stres, zwracają większą uwagę na plusy czy korzyści związane z danym scenariuszem.
![](/media/lib/104/i-mozg.jpg)
Depresyjny mózg hiperpołączony
28 lutego 2012, 13:33Dotąd poszukiwano obszarów odpowiedzialnych za poszczególne symptomy depresji, jednak psycholodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles stwierdzili, że skoro jest ich tak dużo, to może chodzi o nieprawidłowości w działaniu sieci połączeń w mózgu. I rzeczywiście - okazało się, że większość obszarów jest u chorych połączona silniej niż u przeciętnego człowieka.
![](/media/lib/104/i-farby.jpg)
Twórczy efekt uboczny leczenia dopaminą
24 lutego 2012, 13:37W chorobie Parkinsona dochodzi do zniszczenia neuronów istoty czarnej, które wytwarzają dopaminę. Leczenie polega więc na podawaniu leków przekształcających się w dopaminę lub zwiększających wydzielanie endogennego neuroprzekaźnika. Efektami ubocznymi terapii są m.in. hiperseksualność oraz hazard, a teraz do tej listy dopisano kolejną pozycję - niepohamowaną chęć poświęcenia się sztuce.
![](/media/lib/103/i-strach.jpg)
Im straszniejszy, tym większy
23 lutego 2012, 12:41Im bardziej dany człowiek boi się pająków, tym większe mu się one wydają. Psycholodzy tłumaczą, że wpływ fobii na percepcję obiektów, których ludzie się lękają, powoduje, że strach się utrzymuje (Journal of Anxiety Disorders).
![](/media/lib/103/i-predkosc.jpg)
Szybsze myślenie = większe ryzyko
21 lutego 2012, 19:22Skłaniając ludzi do myślenia w szybkim tempie, można ich zachęcić do podejmowania ryzyka. Amerykańscy psycholodzy uważają, że współczesne filmy o wartkiej akcji czy migające światła w kasynie wywierają na nas taki właśnie wpływ.
![](/media/lib/88/i-mozg.jpg)
Konformizm powiązano z grubością istoty szarej w pojedynczym rejonie
21 lutego 2012, 10:04Naukowcy zidentyfikowali związek między grubością istoty szarej w pewnym obszarze mózgu a tendencją do konformizmu. Choć spodziewano się istnienia całej sieci obszarów, które wpływałyby na tendencję do ulegania presji innych, istotna okazała się budowa wyłącznie bocznej kory oczodołowo-czołowej.
![](/media/lib/102/i-lol.jpg)
SMS-owanie obniża zdolność akceptowania nowych słów
17 lutego 2012, 12:42Pisanie SMS-ów wywiera negatywny wpływ na zdolność interpretowania i akceptowania nowych słów.