![](/media/lib/108/i-lista.jpg)
Kolejność ustala strategię
17 marca 2012, 09:25Jeśli - tak jak podczas wyprawy na zakupy - trzeba w krótkim czasie załatwić parę spraw, to, co robi się wcześniej, ma wpływ na następne decyzje. Kolejność ma znaczenie, bo oddziałuje na obieranie strategii, która później zdaje się cały czas kształtować myślenie i zachowanie.
![](/media/lib/101/i-ciasto.jpg)
Motywacja do aktywności nasila impulsywność
15 marca 2012, 07:44Motywacja do aktywnej zmiany złych nawyków może prowadzić do impulsywnych zachowań (Motivation and Emotion).
![](/media/lib/107/i-glosowanie-w-stanach.jpg)
Niższy głos = większe szanse w wyborach
14 marca 2012, 12:40Zarówno kobiety, jak i mężczyźni wolą polityków z niższymi głosami. Wyniki uzyskane przez amerykańskich naukowców sugerują, że na wybór konkretnego kandydata wpływa nie tylko sympatyzowanie z jakąś partią/ideologią, ale i czynniki natury biologicznej.
![](/media/lib/107/i-492945309_a1db24427c.jpg)
Kobiety źle wpływają na mężczyzn
13 marca 2012, 19:07Nie tylko w komediach mężczyźni głupieją w obecności pięknej kobiety. Przed trzema laty przeprowadzono badania, w których udowodniono, że po krótkiej interakcji z atrakcyjną kobietą mężczyźni wykazują obniżone zdolności umysłowe.
![](/media/lib/107/i-mieszanie.jpg)
Zamień rękę, a wyćwiczysz samokontrolę
12 marca 2012, 14:47Używając niedominującej ręki do mieszania herbaty, otwierania drzwi czy obsługi myszki, można wyćwiczyć samokontrolę w innych obszarach. Wg doktora Thomasa Densona z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, już 2-tygodniowy trening zmniejsza tendencję do impulsywnego działania.
![](/media/lib/107/i-bialy-czarna.jpg)
Propranolol - pigułka antyrasistowska
12 marca 2012, 14:08Przeprowadzone na Oxford University badania sugerują, że jeden z leków używany przy chorobach serca wpływa na... postrzeganie innych ras. O wynikach badań poinformowano w piśmie Psychopharmacology.
![](/media/lib/106/i-smutna.jpg)
Wyeliminowanie pewnego białka przyspiesza leczenie depresji
8 marca 2012, 18:34Podczas badań na myszach wykazano, że wyeliminowanie białka neurofibrominy 1 nasila powstawanie nowych neuronów z nerwowych komórek progenitorowych (neurogenezę) oraz skraca czas, po jakim antydepresanty zaczynają działać.
![](/media/lib/95/i-zegar.jpg)
Po zmianie czasu więcej błądzą po Internecie
8 marca 2012, 13:02Coraz częściej mówi się o rezygnacji ze zmian czasu na letni i zimowy. Swoje trzy grosze do toczącej się dyskusji dorzucili psycholodzy z USA i Singapuru. Stwierdzili, że doroczna zmiana czasu na letni i związane z nią skrócenie czasu snu powodują, że podczas pracy ludzie przez dłuższy niż zwykle czas błądzą po witrynach internetowych niezwiązanych z ich zajęciem (ang. cyberfloating).
![](/media/lib/106/i-klawiatura.jpg)
Emocjonalny efekt QWERTY
8 marca 2012, 12:14Wyrazy zapisywane z przewagą liter położonych po prawej stronie klawiatury są kojarzone z bardziej pozytywnymi emocjami niż słowa zapisywane głównie za pomocą liter z lewej strony klawiatury. Odkrywcy nazwali to zjawisko efektem QWERTY (Psychonomic Bulletin & Review).
![](/media/lib/106/i-dyskusja.jpg)
Dwie głowy nie muszą być lepsze od jednej
7 marca 2012, 13:41Przysłowie mówi, że co dwie głowy, to nie jedna, ale z psychologicznego punktu widzenia lepiej czasem pracować w pojedynkę. Badania Julii A. Minson z University of Pennsylvania ujawniły bowiem, że ludzie, którzy podejmują decyzję z kimś, są bardziej pewni własnych sądów. Jak na ironię losu, będąc z drugą osobą, mniej przejmują się jej opiniami, jak gdyby uważali, że problem już się rozwiązał.