
Medytacja zwiększa dostęp do danych z nieświadomości
8 czerwca 2012, 12:41Medytacja zen zwiększa dostępność informacji prezentowanych podprogowo (Consciousness and Cognition).

Zdjęcie profilowe zależne od kultury
5 czerwca 2012, 12:44Wybór zdjęcia do profilu na portalu społecznościowym zależy nie tylko od osobistych preferencji, ale i od nieuświadamianych różnic kulturowych.

Reakcje termiczne na kontakty społeczne
31 maja 2012, 08:02Pozbawione podtekstu erotycznego kontakty społeczne z mężczyznami powodują u kobiet nieuświadamiany wzrost temperatury skóry twarzy.

Grube nawet gdy schudną
30 maja 2012, 13:35Uprzedzenia wobec osób z nadwagą czy otyłością utrzymują się nawet wtedy, gdy zrzucą one zbędne kilogramy (Obesity).

Déjà vu to kwestia układów
28 maja 2012, 18:53Wykorzystując grę The Sims, prof. Anne Cleary z Uniwersytetu Stanowego Kolorado wykazała, że déjà vu jest z większym prawdopodobieństwem wywoływane przez sceny z układem przestrzennym zbliżonym do czegoś, z czym wcześniej się zetknęliśmy. Treść nie ma znaczenia, kluczowe wydaje się ustawienie.

Szympans jak człowiek
28 maja 2012, 18:06Psychologowie wiedzą, że istnieje pięć głównych wymiarów osobowości (Wielka Piątka) - ekstrowersja, neurotyczność, otwartość na doświadczenia, sumienność oraz ugodowość. Teraz wykazano, że z podobnych elementów składa się osobowość szympansów.

Mózg z zespołem stresu pourazowego
25 maja 2012, 13:00Porównując skany mózgu wykonane 2 lata przed tsunami i 3-4 miesiące po katastrofalnym trzęsieniu ziemi, japońscy psycholodzy wskazali na cechy budowy mózgu predysponujące do zespołu stresu pourazowego (ang. post-traumatic stress disorder, PTSD). Ustalili też, jak mózg zmienia się pod wpływem traumatycznego zdarzenia.

Zmiana roli, zmiana oceny moralnej
24 maja 2012, 13:20Ludzie, którzy w pracy spełniają dwie różne role, np. inżynierzy bywający też menedżerami lub lekarze wojskowi, zmieniają oceny moralne w zależności od tego, czego, jak sądzą, oczekuje się od nich w danym momencie. Zmiana jest najczęściej nieświadoma.

Magia nie tylko dla magików
23 maja 2012, 14:54W badaniach zainicjowanych przez profesjonalnego magika Apolla Robbinsa wykazano, że różne typy ruchu - po torze prosto- vs. krzywoliniowym - inaczej oddziałują na procesy uwagi. Wiedza ta przyda się nie tylko autorom oraz wykonawcom trików, ale i sportowcom, specjalistom od marketingu czy nieszczęśnikom, którzy próbują wymknąć się z pazurów drapieżników.

Inny kolor - koniec jedzenia
23 maja 2012, 10:22Nowy sposób na przejadanie się? Jadalne znaki stopu. Brian Wansink z Uniwersytetu Cornella wpadł na pomysł, by w przypadku chipsów zapakowanych w tubę zaznaczyć wielkość porcji za pomocą chipsów w kolorze czerwonym. Miały one działać jak podświadomy sygnał, że należy się zatrzymać.