
Pierwsza na świecie klatka piersiowa wydrukowana z tytanu
14 września 2015, 16:45Gdy u 54-letniego pacjenta zdiagnozowano mięsaka ściany klatki piersiowej, ekipa chirurgów zdecydowała się zastąpić usunięty mostek i część żeber wydrukowanym w 3D tytanowym implantem.

Makrofagi 'uczą' uszkodzone neurony produkcji leczniczego białka
14 września 2015, 12:51Naukowcy z Uniwersytetu Północnej Karoliny stworzyli komórki immunologiczne, które nie tylko wytwarzają i dostarczają do mózgu lecznicze białka, ale i "uczą" neurony, aby zaczęły je produkować same dla siebie.

Inżynieria genetyczna ratuje zagrożone rośliny i ludzi
11 września 2015, 16:56Współczesna medycyna korzysta z wielu leków pochodzących z roślin. Niestety, część tych roślin to gatunki zagrożone i dalsza eksploatacja grozi ich wyginięciem

Rozsiewanie alzheimera przez procedury medyczne?
11 września 2015, 14:57W mózgach osób, które zaraziły się chorobą Creutzfeldta-Jakoba (CJD) wskutek terapii skażonym prionami ludzkim hormonem wzrostu, zaobserwowano złogi beta-amyloidu w istocie szarej i ścianach naczyń. Są one charakterystyczne dla choroby Alzheimera (ChA) i towarzyszącej jej angiopatii amyloidowej.

Prototypowe urządzenie do walki z sepsą
11 września 2015, 12:30Sepsa zabija więcej ludzi niż nowotwór prostaty, piersi i AIDS łącznie. Amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH) informują, że każdego roku w USA na sepsę zapada ponad milion osób, z czego umiera od 30 do 50 procentv

Skaner nanoporowaty do wczesnego wykrywania nowotworów
10 września 2015, 12:41Zespół prof. Amita Mellera z Instytutu Technologii Technion wykorzystuje nowy typ skanera - skaner nanoporowaty - do wykrywania wczesnych biomarkerów raków jelita grubego i płuc.

Pochodne kwasu żywicznego hamują nadmierną pobudliwość neuronów
10 września 2015, 08:26Żywica z drzew iglastych zawiera związki, które mogą pomóc w leczeniu padaczki.

Przeszczep z tkanek zapiętych na 'zamek'
8 września 2015, 13:13Inżynierowie z Uniwersytetu w Toronto sprawili, że uzyskanie działającej tkanki serca jest prawie tak samo łatwe, jak wiązanie butów. Kanadyjczycy stworzyli biokompatybilne rusztowanie, dzięki któremu arkusze kardiomiocytów zaczepiają się o siebie jak ząbki zamka błyskawicznego.

Nanoporowata złota gąbka do wykrywania DNA patogenów
7 września 2015, 12:21Za pomocą przypominającego gąbkę nanoporowatego złota można wykrywać DNA patogenów wywołujących choroby ludzi, zwierząt i roślin.

Wyciąg z liści kasztana jadalnego rozbraja MRSA
4 września 2015, 12:50W liściach kasztana jadalnego (Castanea sativa) występują związki, które zmniejszają zjadliwość i patogenność gronkowca złocistego, nie wzmacniając przy tym jego lekooporności.