
Amerykanie zastąpili czaszkę polimerem
11 marca 2013, 10:43FDA zezwoliła na wykorzystanie polimerowego implantu, którym zastąpiono 75% czaszki anonimowego mężczyzny. Zabieg miał miejsce 18 lutego, jednak dopiero teraz poinformowano o nim opinię publiczną.

Sól szkodzi nie tylko sercu
8 marca 2013, 07:47Od wielu lat naukowcy ostrzegają, że jedzenie nadmiernych ilości soli naraża nas na ryzyko ataku serca czy udaru. Teraz zdobyli dowody, że sól może powodować też choroby autoimmunologiczne.

Podwyższony poziom dobrego cholesterolu nie daje szans tętniakom
7 marca 2013, 18:18Podwyższony poziom dobrego cholesterolu (HDL) w osoczu blokuje rozwój tętniaków aorty brzusznej.

Odkryto defekt monogenetyczny skutkujący cukrzycą typu 1.
6 marca 2013, 13:57Szwajcarskie badania zidentyfikowały pojedynczą mutację, która może prowadzić do cukrzycy typu 1. i innych chorób autoimmunologicznych.

Gen związany z otyłością wpływa też na ryzyko czerniaka
5 marca 2013, 14:58Gen związany z otyłością i przejadaniem może również zwiększać ryzyko czerniaka złośliwego.

Plastry estrogenowe na raka prostaty
5 marca 2013, 13:43Plastry estrogenowe mogą być bezpieczną alternatywą dla tradycyjnej terapii hormonalnej raka prostaty (kastracji farmakologicznej).

Stworzyli matrycę do osteoregeneracji
5 marca 2013, 08:25Na Uniwersytetach w Southampton i Edynburgu powstał nowy materiał do wspomagania gojenia złamań. By go uzyskać, należało zmieszać poli(octan winylu), chitozan i polilaktyd.

Gdzie wirus nie może, tam lipidy poślą
4 marca 2013, 15:42Nośnikami w terapii genowej mogą być wirusy, jednak jak tłumaczy dr Alicia Rodriguez z Wydziału Farmacji Publicznego Uniwersytetu Baskijskiego (UPV/EHU), ze względu na podwyższone ryzyko powstawania guzów naukowcy poszukują innych metod transportu. Szczególnie obiecujące wydają się wektory bazujące na nanocząstkach lipidów.

W USA wyleczono dziecko z HIV
4 marca 2013, 11:25Po raz pierwszy w historii udało się wyleczyć dziecko, które urodziło się z wirusem HIV. Lekarze poinformowali o "funkcjonalnym wyleczeniu" dziewczynki z Mississippi. Termin "funkcjonalne wyleczenie" oznacza, że w ciągu 10 miesięcy od zakończenia leczenia we krwi nie wykryto wirusa, a dziecko nie wykazuje żadnych objawów choroby

Da się widzieć okiem na ogonie
28 lutego 2013, 15:00Sprawdzając, czy i w jakim stopniu mózg potrafi zinterpretować sygnały docierające z nietypowych lokalizacji, zespół z Tufts University usuwał kijankom żaby szponiastej (Xenopus laevis) oczy i wszczepiał je na ogonie lub tułowiu.