Znaleziono najstarsze skamieniałe biosygnatury świadczące o istnieniu życia
1 września 2016, 07:32Na Grenlandii znaleziono najstarsze znane skamieniałości świadczące o obecności organizmów żywych. Odpowiedź na pytanie, kiedy na Ziemi powstało życie nie jest łatwa. W cyrkonach znaleziono chemiczne sygnatury wskazujące, że pojawiło się ono około 4,1 miliarda lat temu.
Ewolucja ocali diabła tasmańskiego?
31 sierpnia 2016, 15:04Niewykluczone, że błyskawiczna ewolucja ocali diabły tasmańskie przed zagładą ze strony zaraźliwego nowotworu. W ciągu ostatnich 20 lat populacja diabła tasmańskiego zmniejszyła się o 80%. Wszystko z powodu zaraźliwego nowotworu pyska (DFTD - devil facial tumour disease).
Słonie leśne są jednymi z najwolniej rozmnażających się ssaków
31 sierpnia 2016, 12:54Przyrost naturalny słoni afrykańskich leśnych (Loxodonta cyclotis) jest bardzo wolny, co sprawia, że kłusownictwo bardziej im zagraża. Naukowcy stwierdzili, że L. cyclotis zaczynają się rozmnażać w starszym wieku, a młode przychodzą na świat w większych odstępach czasowych niż u słoni afrykańskich (Loxodonta africana).
Niewola 'uczłowiecza' mikrobiom naczelnych
31 sierpnia 2016, 12:09Badanie specjalistów z Uniwersytetu Minnesoty wykazało, że mikroflora jelitowa małp trzymanych w niewoli upodabnia się do ludzkiej.
W tkankach rekinów występują neurotoksyny powodujące alzheimera
30 sierpnia 2016, 12:33W płetwach i mięsie 10 gatunków rekinów wykryto wysokie stężenia neurotoksyn powiązanych m.in. z chorobą Alzheimera (ChA).
Powstaje największy morski obszar chroniony na świecie
26 sierpnia 2016, 16:25Kończący wkrótce urzędowanie prezydent Obama podpisze dzisiaj decyzję o znaczącym zwiększeniu powierzchni Papahnaumokukea Marine National Monument znajdującego się u wybrzeży Hawajów. Tym samym komercyjne rybołówstwo zostanie zakazane na obszarze 1,5 miliona kilometrów kwadratowych
Hibernując, nadal wyczuwają niebezpieczeństwo
23 sierpnia 2016, 14:46Hibernujące pałaneczki gruboogonowe (Cercartetus nanus) potrafią wyczuć nadciągające niebezpieczeństwo.
Co embrion w jaju usłyszy, to pisklę po wykluciu wykorzysta
23 sierpnia 2016, 08:05Kiedy jest gorąco, zeberki timorskie (Taeniopygia guttata) z Australii śpiewają swoim jajom, przygotowując młode na warunki pogodowe czekające je po wykluciu.
Adonis - najstarsze drzewo Europy
22 sierpnia 2016, 12:05Datowanie dendrochronologiczne sosny bośniackiej (Pinus heldreichii) z gór Pindos na północy Grecji wykazało, że ma ona ponad 1075 lat i jest tym samym najstarszym żyjącym w Europie drzewem.
Zmienił się rozkład tornad
18 sierpnia 2016, 16:22Centrum aktywności tornad na terenie Stanów Zjednoczonych przesunęło się w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Naukowcy z Purdue University, którzy zauważyli to zjawisko, nie wykluczają, że ma ono związek ze zmianami klimatycznymi. To całkowicie zmienia coroczną aktywność tornad w USA - stwierdza profesor Ernest Agee.