Ponad 1000 mutacji w pojedynczym neuronie
7 października 2015, 13:03W pojedynczym neuronie normalnego dorosłego mózgu występuje nawet ponad 1000 mutacji, których nie ma w sąsiednich komórkach nerwowych. Większość mutacji pojawia się podczas używania genów, już po zakończeniu rozwoju mózgu.
Proteza do tworzenia wspomnień
5 października 2015, 11:15Trwają testy protezy mózgowej, przekształcającej krótkotrwałe ślady pamięciowe w pamięć długotrwałą.
Kobiety i mężczyźni inaczej doświadczają negatywnych emocji
23 września 2015, 15:52Zespół Adrianny Mendrek z Montrealskiego Instytutu Zdrowia Psychicznego zaobserwował, że pewne rejony mózgu kobiet i mężczyzn, zwłaszcza układu limbicznego, inaczej reagują na obrazy o negatywnym wydźwięku. Postanowił więc sprawdzić, czy odpowiadają za to czynniki psychologiczne (cechy kobiece bądź męskie), czy hormonalne.
Z zamkniętymi oczami nie umiemy odróżnić palców stopy
23 września 2015, 12:39Z zamkniętymi oczami zdrowi ludzie nie potrafią odróżnić swoich palców u nóg.
Być (i doradzać sobie) jak Zygmunt Freud
18 września 2015, 08:42Złudzenie znajdowania się w czyimś ciele zmienia nie tylko postrzeganie, ale i sposób myślenia. Gdy dzięki rzeczywistości wirtualnej badani wcielili się w Zygmunta Freuda, potrafili udzielić sobie lepszych rad psychologicznych, niż gdy byli sobą.
Oszukujemy na końcu
16 września 2015, 12:08Ludzie są bardziej skłonni oszukiwać na końcu niż na początku jakiejś aktywności. Nasze życie jest pełne zakończeń - kończymy szkołę, zmieniamy pracę jedną na drugą, kończymy związki czy sprzedajemy mieszkania. Świadomość końca pewnego etapu wywołuje w nas najróżniejsze emocje
Rybna dieta chroni przed depresją
14 września 2015, 12:01Przynajmniej w Europie, jedzenie dużych ilości ryb może zmniejszyć ryzyko depresji. Związek między dietą rybną a zdrowiem psychicznym wydaje się równie znaczący u kobiet i mężczyzn.
Większa miękkość skóry partnera to złudzenie
11 września 2015, 13:50Bez względu na to, czy było to prawdą, czy nie, podczas serii 6 eksperymentów laboratoryjnych ochotnicy stale uznawali skórę innych ludzi za gładszą od własnej. Zespół z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego (UCL) twierdzi, że tzw. społeczne złudzenie gładkości ma sprawiać, by ludzie byli motywowani do budowania więzi za pośrednictwem dotyku.
Jak hasztagi i małpy wpływają na twitterowy język
10 września 2015, 16:59Pisząc na Twitterze, ludzie stosują się do tych samych zasad etykiety językowej, co w mowie.
Współcześni zakochani powinni wysyłać e-maile, nie wiadomości głosowe
9 września 2015, 13:08Badania Alana Dennisa z Uniwersytetu Indiany wskazują, że w dobie cyfrowej romantyczne uczucia wyraża się skuteczniej za pomocą e-maila niż wiadomości głosowej.