![](/media/lib/101/i-chinszczyzna.jpg)
Ostatni posiłek więźnia wskazówką nt. jego niewinności/winy?
24 stycznia 2014, 11:31Psycholodzy z Uniwersytetu Cornella uważają, że zachowania dotyczące ostatniego posiłku więźniów skazanych na karę śmierci dostarczają wskazówek nie tylko na temat preferencji smakowych, ale także winy i niewinności.
![](/media/lib/116/i-sms.jpg)
SMS-owanie w czasie chodzenia zmienia posturę
24 stycznia 2014, 08:32Nowe studium pokazuje, czemu tak trudno sprawnie i bezpiecznie chodzić w czasie czytania/pisania SMS-ów.
![](/media/lib/93/i-neurony.jpg)
Mózgi starszych osób spowalnia doświadczenie?
22 stycznia 2014, 13:23Najnowsze badanie zespołu doktora Michaela Ramscara z Uniwersytetu w Tybindze pokazuje, że starsze mózgi są spowalniane przez konieczność przetwarzania coraz większych zasobów wiedzy. Nie chodzi więc, a przynajmniej nie wyłącznie, o związane z wiekiem pogorszenie funkcji poznawczych.
![](/media/lib/135/i-usmiech.jpg)
Psychotyczna osobowość kluczem do rozśmieszania
20 stycznia 2014, 12:52Komicy wykazują wysoki poziom cech psychotycznych. Najnowsze badanie zespołu z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Berkshire Healthcare NHS Foundation Trust sugeruje, że kluczem do rozśmieszania ludzi może być niezwykła struktura osobowości.
![](/media/lib/184/i-ostrzezenie.jpg)
Miały zniechęcać, a (czasem) zachęcają
17 stycznia 2014, 17:55W pewnych sytuacjach ostrzeżenia umieszczane na potencjalnie niebezpiecznych produktach, np. papierosach, mogą sprzyjać, a nie zapobiegać zakupowi.
![](/media/lib/184/i-telewizja-wykancza.jpg)
U autyków wzrok i słuch są od siebie oddzielone
16 stycznia 2014, 11:49Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu mają problem z integrowaniem napływających symultanicznie danych z oczu i uszu. Naukowcy z Vanderbilt University porównują to do źle zdubbingowanego filmu.
![](/media/lib/183/i-szczury012.jpg)
Przy empatii liczy się doświadczenie, nie pokrewieństwo
15 stycznia 2014, 13:58Zespół z Centrum Medycznego Uniwersytetu Chicagowskiego zaobserwował, że szczury uwalniają z pułapki swoich pobratymców. Zachowanie to obejmuje także obcych, ale wymaga wcześniejszych pozytywnych kontaktów z typem (szczepem) nieznanego osobnika.
![](/media/lib/110/i-kawa.jpg)
Kawa poprawia pamięć
14 stycznia 2014, 12:16Kawa pozwala nam obudzić się lub powtrzymuje przed zaśnięciem. Właśnie dowiedzieliśmy się, że poprawia też pamięć długoterminową. Badacze od dłuższego już czasu podejrzewali, że kofeina wykazuje takie właśnie działanie, jednak przeprowadzone dotychczas badania nie pozwalały jednoznacznie tego potwierdzić
![](/media/lib/100/i-dlon.jpg)
Ultradźwięki poprawiają ludzką percepcję czuciową
14 stycznia 2014, 08:46Naukowcy z Virginia Tech Carilion Research Institute zademonstrowali, że stymulacja ultradźwiękowa części kory odpowiedzialnej za przetwarzanie bodźców dotykowych z dłoni poprawia wyniki osiągane w różnicowaniu czuciowym.
![](/media/lib/106/i-smutna.jpg)
Bezpośredni dowód na udział mikrogleju w patogenezie depresji
9 stycznia 2014, 12:37Choć w każdym roku 5-7% światowej populacji przeżywa epizod ciężkiej depresji, a na chorobę tę na pewnym etapie życia cierpi jedna na sześć osób, naukowcy nadal nie rozumieją mechanizmów biologicznych zaburzenia na tyle dobrze, by zapewnić skuteczną prewencję i terapię. Możliwe, że powodem jest koncentrowanie się na neuronach, z pominięciem innych komórek mózgu.