![](/media/lib/191/i-bajka.jpg)
Antropomorfizacja nie sprzyja uczeniu
27 marca 2014, 09:07Książki dla dzieci, w których przedstawia się zwierzęta z ludzkimi cechami, nie tylko ograniczają możliwość nauczenia się czegoś o naturze, ale i wpływają na dziecięce rozumowanie o faunie.
![](/media/lib/93/i-neurony.jpg)
Szczurzy mózg pamięta bodźce działające w czasie znieczulenia ogólnego
20 marca 2014, 08:09Szczurzy mózg może pamiętać zapachy, z którymi zetknął się podczas znieczulenia ogólnego.
![](/media/lib/93/i-neurony.jpg)
Późniejszy początek cukrzycy typu 1. a mniejsza łączność mózgu
17 marca 2014, 13:48U osób, u których cukrzyca typu 1. zaczęła się w wieku ponad 8 lat, podczas badań na późniejszych etapach życia odkrywa się słabszą sieć połączeń w mózgu niż u ludzi, u których tę samą diagnozę postawiono wcześniej.
![](/media/lib/189/i-atrakcyjni.jpg)
Cenimy przystojnych mężczyzn
12 marca 2014, 10:08Badacze z Uniwersytetu Harvarda, The Warton School oraz MIT-u postanowili rozwiązać pewną zagadkę dotyczącą amerykańskich funduszy inwestycyjnych. Otóż w USA fundusze inwestycyjne dwukrotnie częściej ryzykują swoje pieniądze inwestując w nowo otwarte firmy prowadzone przez mężczyzn, niż przez kobiety. Co więcej, do kobiet-przedsiębiorców trafia zaledwie 7% środków przeznaczanych przez właścicieli na inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym
![](/media/lib/118/i-reka.jpg)
Nowa (skuteczna) metoda leczenia bólu kończyny fantomowej
10 marca 2014, 16:06Naukowcy z czterech szwedzkich instytucji badawczych opracowali nową metodę leczenia bólu fantomowego po amputacji kończyny. Bazuje ona na połączeniu kilku technologii, m.in. rzeczywistości rozszerzonej. Przetestowano ją na pacjencie, który z silnym bólem tego typu zmagał się już od 48 lat. Udało się go znacząco ograniczyć.
![](/media/lib/106/i-smutna.jpg)
Komputer rozpoznaje emocje na podstawie mowy ciała
10 marca 2014, 08:25Zespół Antonia Camurriego z Uniwersytetu w Genui zbudował system z Kinectem Microsoftu, który pozwala komputerowi odczytać emocje użytkownika z mowy ciała.
![](/media/lib/189/i-palaca-babcia.jpg)
Palenie powiązane z ADHD w przyszłych pokoleniach
6 marca 2014, 11:30Prenatalna ekspozycja na nikotynę może się manifestować jako ADHD u dzieci urodzonych pokolenie później - twierdzą naukowcy z College'u Medycyny Uniwersytetu Stanowego Florydy.
![](/media/lib/96/i-kolanko.jpg)
Woda w uchu nie pomaga zwalczyć chęci pozbycia się kończyny
4 marca 2014, 08:43Choć próba pośredniej stymulacji mózgu za pomocą próby Barany'ego nie rozwiązała problemu apotemnofilii (ang. body integrity identity disorder, BIID), czyli obsesyjnej chęci amputacji części ciała lub uszkodzenia rdzenia kręgowego, by wywołać paraliż, pomogła naukowcom wyjaśnić, co może leżeć u podłoża tego zaburzenia.
![](/media/lib/119/i-sen.jpg)
Niewidzący od urodzenia częściej mają koszmary senne
3 marca 2014, 12:37Osoby niewidome od urodzenia miewają koszmary senne częściej od widzących i ludzi ociemniałych po 1. r.ż.
![](/media/lib/188/i-aparat-do-rzutowania.jpg)
Gryzonie uczą się szybciej, gdy bodziec pojawia się na podłodze labiryntu
27 lutego 2014, 12:17Ostrość wzroku szczurów i myszy jest największa, gdy zwierzęta te patrzą w dół. Zespół z Brown University odkrył, że kiedy bodziec wzrokowy jest rzutowany na podłogę, a nie ścianę labiryntu, zwierzęta opanowują rozwiązanie w 1/4-1/6 zwykłej liczby powtórzeń.