Ssaki morskie straciły gen chroniący przed pestycydami

10 sierpnia 2018, 13:57

W miarę jak ssaki morskie nabywały zdolności do życia w środowisku wodnym, traciły możliwość produkcji proteiny, która chroni ludzi i ssaki lądowe przed neurotoksycznym wpływem popularnego pestycydu. Naukowcy z Wydziału Medycyny University of Pittsburgh, którzy odkryli to zjawisko, apelują o lepsze monitorowanie wód w celu zbadania wpływ pestycydów na delfiny, manaty, foki i inne ssaki


Wróblowi trudno prognozować pogodę, więc składa jaja różnej wielkości

10 sierpnia 2018, 13:47

Objętość największych i najmniejszych jaj wróbli zwyczajnych różni się nawet o 50%. Choć mogłoby się wydawać, że lepiej wylęgać się z dużego jaja, bo można zgromadzić więcej zasobów na ciężkie czasy, w rzeczywistości bywa różnie...


Światowej klasy odkrycie na australijskiej plaży

9 sierpnia 2018, 13:56

Poszukiwacz-amator, Philip Mullaly, znalazł na australijskiej plaży zęby gigantycznego prehistorycznego rekina. Zwierzę było znacznie większe od współcześnie żyjącego żarłacza białego.


Larwy ze smakiem na rybonukleozydy i RNA

8 sierpnia 2018, 14:05

Receptory smakowe muszek owocowych wyczuwają rybonukleozydy (nukleozydy budujące RNA).


Pachnące kwiaty ze środkowej kredy

8 sierpnia 2018, 13:23

Zapachy występowały w prymitywnych kwiatach już w środkowej kredzie, bo ok.100 mln lat temu. Tak jak i dzisiaj, spełniały one funkcję wabika dla zapylaczy. Ich zadanie było tym ważniejsze, że kwiaty nie dysponowały jeszcze kolorowymi płatkami.


Rybki z Afryki są najszybciej dojrzewającymi kręgowcami

7 sierpnia 2018, 12:02

Zagrzebki Nothobranchius furzeri są najszybciej dojrzewającymi kręgowcami.


Przyrodnicy apelują do kierowców: uważajcie na młode bociany

3 sierpnia 2018, 08:21

Przyrodnicy apelują do kierowców: uważajcie na młode bociany, które uczą się latać i coraz częściej padają ofiarą wypadków komunikacyjnych. Chodzi o bezpieczeństwo zarówno ptaków, jak i ludzi - podkreśla ornitolog i przyrodnik, dr Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej.


Polimery + słońce = gazy cieplarniane

2 sierpnia 2018, 14:11

Gdy wystawione na oddziaływanie słońca polimery rozkładają się w środowisku, dochodzi do uwolnienia gazów cieplarnianych: metanu i etylenu.


Lemury najbardziej zagrożoną grupą naczelnych na Ziemi

2 sierpnia 2018, 13:11

Dziewięćdziesiąt pięć procent światowej populacji lemurów znajduje się na skraju wyginięcia, przez co są one najbardziej zagrożoną grupą naczelnych na Ziemi - alarmuje Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (ang. International Union for the Conservation of Nature, IUCN).


Polipy koralowców sprzymierzają się, by zdobyć większą ofiarę

1 sierpnia 2018, 11:46

Występujące w śródziemnomorskich jaskiniach drapieżne koralowce Astroides calycularis współpracują, by schwytać i zjeść meduzy świecące (Pelagia noctiluca).