Nie muszą lądować przez parę miesięcy. Jedzą i śpią w locie

7 marca 2019, 13:35

Jerzykowate są stworzone do jedzenia i spania w locie.


Regeneracja głowy z mózgiem to niedawno nabyta zdolność

7 marca 2019, 11:23

Regeneracja amputowanych części ciała jest rzadka, jednak występuje w świecie zwierząt. Dotychczas sądzono, że zdolność do regeneracji wyewoluowała bardzo dawno. Jednak naukowcy poinformowali właśnie o odkryciu czterech gatunków wstężnic, które niezależnie od siebie wyewoluowały niedawno zdolność do regeneracji głowy wraz z mózgiem.


Woń padliny przyciąga do cennego spadku

28 lutego 2019, 13:34

Lądowe pustelniki przyciąga woń martwych pobratymców. Czyjaś śmierć oznacza bowiem cenny pustostan do zasiedlenia.


Jak humbak znalazł się w namorzynach na wyspie w ujściu Amazonki? Oto jest pytanie...

27 lutego 2019, 17:03

Można sobie wyobrazić zdumienie biologów morskich, gdy na wysepce Marajó w ujściu Amazonki odkryli martwego młodego długopłetwca (humbaka). Członków grupy Bicho D'Água zaalarmowały krążące nad namorzynami sępy.


Plastik dawno dotarł na dno rowów oceanicznych

27 lutego 2019, 12:02

Plastikowe odpady został znalezione w przewodach pokarmowych zwierząt żyjących w najgłębszych rowach oceanicznych. To pokazuje, jak bardzo zanieczyściliśmy Ziemię.


CO2 może zdestabilizować chmury i przyspieszyć ocieplanie klimatu

27 lutego 2019, 05:52

Przy odpowiednio wysokim stężeniu CO2 w atmosferze może dojść do uruchomienia nieznanego wcześniej mechanizmu, który zwiększy średnią temperaturę powierzchni Ziemi o dodatkowe 8 stopni Celsjusza. Nowo odkryte zjawisko może pozwolić też na wyjaśnienie pewnej zagadki sprzed 50 milionów lat.


Największa pszczoła świata pojawia się i znika, ale nadal żyje

22 lutego 2019, 14:01

Po raz ostatni miesierki Megachile pluto, które są uznawane za największe pszczoły świata, widziano w 1981 r. Nic więc dziwnego, że gdy Eli Wyman, entomolog z Uniwersytetu Princeton, miał okazję pojechać na 2-tygodniową ekspedycję poszukiwawczą, bez wahania wyruszył w styczniu na dwie z trzech indonezyjskich wysp z archipelagu Moluków, na których kiedykolwiek spotkano te giganty. Wymanowi towarzyszyli dwaj naukowcy i fotograf Clay Bolt.


Na Galapagos znaleziono żółwia, o którym sądzono, że wymarł

22 lutego 2019, 11:30

Na Wyspach Galapagos znaleziono żółwia, o którym sądzono, że wyginął przed ponad 100 laty. Dorosła samica została znaleziona na wyspie Fernandina. Prawdopodobnie należy do gatunku wielkich żółwi z Fernandiny (Chelonoidis phantasticus), który ostatni raz zaobserwowano w 1906 roku. Samica ma około 100 lat. Została zabrana do ośrodka przyrodniczego na wyspie Santa Cruz.


Pasy utrudniają kontrolowane lądowanie

21 lutego 2019, 12:10

Paski zebry nie są dobrymi pasami do lądowania.


Globalne ocieplenie zabiło pierwszy gatunek ssaka

21 lutego 2019, 11:30

Szczurzynek koralowy to pierwszy gatunek ssaka, który wyginął wskutek globalnego ocieplenia. Ten niewielki gatunek gryzoni z rodziny myszowatych występował endemicznie wyłącznie na Bramble Cay, niewiekiej australijskiej wysepce o powierzchni około 4 hektarów.