![](/media/lib/149/i-zarlacz-bialy.jpg)
Rekinia migracja na tłuszczowym paliwie
18 lipca 2013, 08:35Podczas migracji żarłacze białe (Carcharodon carcharias) korzystają z zapasów tłuszczu w wątrobie.
![](/media/lib/167/i-mrossa.jpg)
Ostatnie dziewicze morze Ziemi bez ochrony
17 lipca 2013, 13:28Rosja sprzeciwiła się ochronie ostatniego niemal dziewiczego ekosystemu morskiego na Ziemi. Przedstawiciele 24 rządów oraz Unii Europejskiej zebrali się w Niemczech na spotkaniu Komisji ds. Zachowania Żyjących Morskich Zasobów Antarktyki, gdzie mieli m.in. przedyskutować propozycję ogłoszenia Morza Rossa obszarem chronionym
![](/media/lib/89/i-grenlandia.jpg)
Grenlandzkie przyspieszenie wyjaśnione
17 lipca 2013, 11:51Specjaliści z Cooperative Institute for Research in Environmental Sciences (CIRES) na University of Colorado Boulder zaproponowali wyjaśnienie tajemniczego przyspieszenia ruchu lodów na Grenlandii. Od około 10 lat naukowcy obserwują, że grenlandzkie lodowce przesuwają się w kierunku morza szybciej niż dotychczas
![](/media/lib/167/i-zab-widoczny-na-skanie-z-tomografu.jpg)
Zdobyto dowód rzeczowy - tyranozaur aktywnie polował
16 lipca 2013, 15:32Amerykańscy paleontolodzy odkryli koronę zęba tyranozaura, tkwiącą w kręgu ogonowym hadrozaura. Ponieważ wokół doszło do wzrostu kości, drapieżnik tylko ugryzł ofiarę, której ostatecznie udało się ujść z życiem.
![](/media/lib/102/i-krajobraz-po-trzesieniu.jpg)
Produkcja energii a trzęsienia ziemi
15 lipca 2013, 20:07Takie działania jak wydobywanie gazu czy produkcja energii geotermalnej oraz inne czynności związane z wstrzykiwaniem pod ziemię płynów, są odpowiedzialne za liczne trzęsienia ziemi. Do takiego wniosku doszła trójka naukowców, którzy informują o swoich badaniach na łamach Science
![](/media/lib/166/i-wyplawek.jpg)
Po dekapitacji odtwarzają głowy ze starymi wspomnieniami
12 lipca 2013, 14:53Po dekapitacji wypławki potrafią zregenerować głowy ze starymi wspomnieniami. Tal Shomrat i Michael Levin z Tufts University wykazali, że gdy zdolne do tworzenia długotrwałych wspomnień wypławki przyzwyczają się do wyboistego podłoża, to gdy odtworzą sobie usunięty mózg, nadal nie będą mieć z tym problemu.
![](/media/lib/166/i-pristionchus-maxplancki.jpg)
Najpierw Nobel, potem własny nicień
12 lipca 2013, 08:29Nowo odkryty nicień Pristionchus maxplancki jest pierwszym organizmem żywym nazwanym na cześć wybitnego fizyka Maxa Plancka.
![](/media/lib/166/i-kosogon.jpg)
Kosogony ogłuszają ofiary ogonem
11 lipca 2013, 13:12Ponieważ płetwa ogonowa z wydłużonym górnym płatem stanowi sporą część ciała kosogonów, naukowcy od dawna podejrzewali, że ryby korzystają z niej jak z broni. Zdjęcia wykonane podczas polowania na sardynki potwierdziły, że Alopias pelagicus rzeczywiście ogłuszają ofiary, uderzając je ogonem.
![](/media/lib/166/i-dzdzownica.jpg)
Grudki wydalane przez dżdżownice pozwolą ulepszyć modele klimatyczne
10 lipca 2013, 13:37Dzięki wydalanym przez dżdżownice ziemne (Lumbricus terrestris) grudkom węglanu wapnia, które zachowują pamięć temperatury formowania, będzie można uzyskać istotne informacje na temat przeszłego klimatu.
![](/media/lib/118/i-ewolucja.jpg)
Ewolucja nie wystarczy
10 lipca 2013, 10:55Wiele gatunków kręgowców ewoluuje zbyt wolno, by mogły przystosować się do zmian środowiskowych, które mogą zajść w ciągu najbliższych 100 lat. Profesor John J. Wiens z University of Arizona stwierdził, że część z tych zwierząt musiałaby ewoluować 10 000 razy szybciej niż w przeszłości, by poradzić sobie z nadchodzącymi zmianami.