Mistrz nurkowania w akcji

1 sierpnia 2012, 15:17

Naukowcy z Wildlife Conservation Society zarejestrowali niezwykły film. Przyczepili miniaturową kamerę do ciała kormorana niebieskookiego i ze zdumieniem obserwowali umiejętności tych ptaków.


Bez osowatych nie mielibyśmy ani chleba, ani wina

1 sierpnia 2012, 12:08

Drożdże Saccharomyces cerevisiae towarzyszą ludziom od co najmniej 9 tys. lat. Poszczególne szczepy wykorzystuje się w różnych dziedzinach spożywczych: winiarstwie, piekarnictwie czy gorzelnictwie. Co jednak dzieje się z dzikimi S. cerevisiae? Jak wygląda ich cykl życiowy poza stworzonymi przez nas środowiskami? Okazuje się, że świetną przechowalnią dla tych grzybów są przewody pokarmowe osowatych, np. szerszeni europejskich czy klecanek z gatunku Polistes dominula.


Urbanizacja przyczyną wielkich opadów

1 sierpnia 2012, 10:14

Zdaniem chińskich meteorologów przyczyną gwałtownych opadów, które nawiedziły ostatnio Pekin, może być błyskawiczny rozwój tego miasta. Przed kilkunastoma dniami, 21 lipca, chińska stolica doświadczyła największych opadów od ponad 60 lat


Niedźwiedzie w ukrytej kamerze - Alaska live

31 lipca 2012, 19:10

Na żywo można już było oglądać orły w gnieździe, teraz przyszedł czas na innego drapieżnika - niedźwiedzia brunatnego z Alaski. Każdego roku ponad 100 osobników zasadza się na 1,5-km odcinku rzeki Brooksa, by wyławiać nerki (Oncorhynchus nerka), pacyficzne łososie, które w okresie godowym wstępują do cieków wodnych.


Ciemniejsi lecą dalej

30 lipca 2012, 14:50

Danaidy wędrowne (Danaus plexippus) z czerwieńszymi skrzydłami latają dalej niż jasnopomarańczowe motyle.


Róg obfitości

30 lipca 2012, 12:24

Jak sama nazwa wskazuje, japońskie rohatyńce dwurożne dysponują rozdzielonym na dwie części rogiem. Jest on wykorzystywany do walki z konkurentami o prawo do kopulacji z samicą, ale nie mniej ważną funkcją wydaje się reklamowanie stanu zdrowia (wykarmienia) właściciela.


Wybuch w imieniu kolonii

27 lipca 2012, 14:25

Gdy wskutek zużycia aparatu gębowego robotnice i robotnicy pewnego gatunku termitów nie mogą już pracować, w inny sposób poświęcają się dla dobra kolonii. Zostają wysłani w samobójczą misję, w dodatku wybuchową.


Przez glony kamienie spłynęły czerwienią

26 lipca 2012, 13:15

Niewielkie ilości glonów z rodzaju Trentepohlia od lat porastają skały żłobów lodowcowych na północnych zboczach siedmiotysięcznika Minya Konka (in. Gongga Shan) w Chinach. Od 2005 r. sporo się jednak zmieniło, m.in. skala zjawiska. W dolinie rzeki Yajiageng regularnie pojawiają się spektakularne szkarłatne dywany, które zapewniły jej nazwę Doliny Czerwonych Kamieni. Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk ustalili, że to zakwit nowej odmiany Trentepohlia jolithus - T. jolithus var. yajiagengensis.


Perła wielkości piłeczki golfowej?

26 lipca 2012, 08:17

Blue Reef Aquarium w Portsmouth zostało obdarowane ogromnym małżem. Datowanie ujawniło, że żył on przed ok. 145 mln lat. Największą niespodzianką był jednak wynik rezonansu magnetycznego. Na skanach widać bowiem gładki, kulisty obiekt wielkości piłeczki golfowej, najprawdopodobniej perłę. Jak można się domyślić, ma ona ogromną wartość, ale że ta naukowa przewyższa jubilerską, eksperci postanowili zachować skamieniałość w całości.


Niezwykłe topnienie na Grenlandii

25 lipca 2012, 13:46

Przez kilkanaście dni lipca satelity NASA obserwowały niezwykle intensywne topienie się lodu na Grenlandii. Przez 30 lat prowadzenia satelitarnych badań wyspy nie zauważono, by topnieniu ulegały tak olbrzymie obszary.


Zostań Patronem

Od 2006 roku popularyzujemy naukę. Chcemy się rozwijać i dostarczać naszym Czytelnikom jeszcze więcej atrakcyjnych treści wysokiej jakości. Dlatego postanowiliśmy poprosić o wsparcie. Zostań naszym Patronem i pomóż nam rozwijać KopalnięWiedzy.

Patronite

Patroni KopalniWiedzy