![](/media/lib/91/i-neandertalczyk.jpg)
Neandertalczyk tyle pomagał w jaskini, że wyrobił sobie ramię
19 lipca 2012, 18:49W porównaniu do człowieka współczesnego i większości naszych przodków, neandertalczycy mieli wyjątkowo masywne prawe ramię. Silnie zaznaczoną asymetrię przypisywano działalności myśliwskiej, ale najnowsze badania antropologiczne wskazują, że nie chodziło o posługiwanie się włócznią, lecz o wielogodzinne wyprawianie skór.
![](/media/lib/123/i-pasowka-plowa.jpg)
Czemu ptaki brylują o świcie? Bo wtedy dźwięk wydaje się najseksowniejszy
19 lipca 2012, 08:12Kochany, śpiewaj dla mnie, gdy jest chłodniej, bo wtedy wyglądasz na bardziej pociągającego - zdają się komunikować samice paskówki płowej (Melospiza lincolnii), które dłużej przysłuchują się trelom samców, kiedy na dworze jest rześko, by nie powiedzieć zimno.
![](/media/lib/123/i-aguti-z-nasionami-czarnej-palmy.jpg)
Znerwicowany gryzoń ocalił tropikalne lasy
18 lipca 2012, 13:14Kiedyś rośliny z dużymi nasionami polegały na pomocy trąbowców gomfoterów. Mimo że duże neotropikalne ssaki wyginęły ok. 10 tys. lat temu, drzewa nie podzieliły ich losu. Długo nie było wiadomo dlaczego, teraz ujawniono, że dzięki zapobiegliwym aguti, które bezustannie zakopują i przenoszą nasiona.
![](/media/lib/123/i-puentemys-mushaisaensis01.jpg)
Żółw jak opona samochodowa
16 lipca 2012, 15:45Amerykańscy akademicy odkryli skamieniałego żółwia sprzed 60 mln lat z idealnie okrągłym karapaksem. Wg niektórych, Puentemys mushaisaensis, bo tak go nazwano, wyglądał jak duża opona czy koło ratunkowe.
![](/media/lib/123/i-kuna-wodna.jpg)
Kuny giną przez hodowle marihuany
16 lipca 2012, 13:32Nielegalne uprawy konopi indyjskich zagrażają kunie wodnej (Martes pennanti), drapieżnemu ssakowi występującemu wyłącznie w Ameryce Północnej. By pozbyć się niechcianych gości, niektórzy hodowcy stosują rodentycydy, co jak można się domyślać, nie odbija się korzystnie na lokalnej faunie.
![](/media/lib/107/i-muszka-owocowa.jpg)
Wyhodujmy sobie liczącą muszkę...
16 lipca 2012, 11:56Kanadyjsko-amerykański zespół wyewoluował populację muszek owocowych, które potrafią liczyć.
![](/media/lib/122/i-corynopoma-riisei.jpg)
Mam mrówkę i nie zawaham się jej użyć!
13 lipca 2012, 08:34Na głowach żabnic występuje wiciowaty wabik, za pomocą którego ryby mamią ofiarę. Okazuje się, że samce skrzelopióra białopłetwego (Corynopoma riisei), małej rybki żyjącej w północnej Wenezueli i na Trynidadzie, także dysponują podobnym oprzyrządowaniem, tyle że obiekty te nie tkwią na głowie, ale z boku skrzeli i nie służą do polowania, tylko do oszukiwania samicy.
![](/media/lib/122/i-paleoewolucja-w-akcji.jpg)
Ewolucja - reloaded
12 lipca 2012, 14:52Naukowcy z Georgia Institute of Technology posłużyli się procesem zwanym ewolucją paleoeksperymentalną i umieścili gen bakterii sprzed 500 mln lat we współczesnym organizmie - pałeczce okrężnicy (Escherichia coli).
![](/media/lib/116/i-ryby.jpg)
Przez bisfenol uwodzą nie tych, co trzeba
12 lipca 2012, 11:54Bisfenol A (ang. bisphenol A, BPA), surowiec wykorzystywany przy produkcji plastikowych butelek na napoje, butelek do karmienia dzieci, pojemników na żywność, a nawet protez, naśladuje działanie estrogenu. Naukowcy wiedzieli, że działa feminizująco na samce, prowadząc do problemów z płodnością. Teraz okazało się, że skłania do uwodzenia przedstawicieli innych gatunków, zwiększając prawdopodobieństwo powstawania hybryd.
![](/media/lib/122/i-czerwona-wazka.jpg)
Stan redox kluczem do barw godowych samców ważek
11 lipca 2012, 16:07Zmianę ubarwienia samców ważek z żółtawego na żywy czerwony można wyjaśnić stanami redox ommochromów (in. ommatyn), czyli barwników kutykuli. Stosunek zredukowanych do niezredukowanych form pigmentów jest u dojrzałych - czerwonych - samców o wiele wyższy niż u samic czy niedojrzałych płciowo samców.