![](/media/lib/88/i-mozg.jpg)
Depresja to zaburzenie komunikacji?
20 marca 2013, 14:31Badacze ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Maryland sugerują, że depresja to wynik zaburzenia komunikacji między neuronami. Amerykanie wykazali, że u chorych upośledzeniu ulega przekazywanie sygnałów pobudzających.
![](/media/lib/90/i-znajomi.jpg)
Przeglądanie własnego profilu na Facebooku uspokaja
19 marca 2013, 12:33Patrzenie na własne zdjęcia czy wpisy z Facebooka poprawia nastrój i działa na ludzi uspokajająco. Dr Alice Good z Uniwersytetu w Portsmouth podkreśla, że dzieje się tak, bo przeważnie użytkownicy zamieszczają fotografie dokumentujące przyjemne zdarzenia, a ich posty również mają najczęściej pozytywny charakter.
![](/media/lib/154/i-kluczowe-rejony-twarzy.jpg)
Wiek poznamy po kontraście
18 marca 2013, 12:28Oceniając czyjś wiek, nieświadomie określamy kontrast między poszczególnymi elementami twarzy a skórą. To dlatego np. kobieta z pomalowanymi na czerwono ustami wydaje się młodsza.
![](/media/lib/154/i-rozmowa.jpg)
Telefonujący rozpraszają bardziej niż kontaktujący się bezpośrednio
15 marca 2013, 14:51Ludzie są bardziej rozpraszani przez rozmowy telefoniczne odbywane w ich obecności niż przez słyszane w tle pogawędki osób z tego samego pomieszczenia.
![](/media/lib/96/i-zuckerberg.jpg)
Kliknięcia zdradzają więcej niż byśmy chcieli
12 marca 2013, 07:29Z najnowszego numeru PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) dowiadujemy się, że automatyczna analiza publicznie dostępnych danych, a konkretnie kliknięć "Lubię to" na Facebook'u, pozwala na precyzyjne ustalenie wielu danych dotyczących analizowanej osoby. Specjaliści z University of Cambridge i Microsoft Research wykazali, iż sama tylko analiza tych kliknięć pozwala na ustalenie rasy, wieku, poziomu inteligencji, orientacji seksualnej, osobowości, poglądów politycznych oraz określenia czy i z jakich używek korzysta dana osoba
![](/media/lib/153/i-twarz2.jpg)
Przy ocenie atrakcyjności liczy się budowa twarzy, nie mina
11 marca 2013, 18:20Ładni ludzie są postrzegani jako ładni nawet wtedy, gdy wykrzywiają twarz w grymasie obrzydzenia, zaskoczenia, strachu czy gniewu. Z drugiej strony osoby o mniej atrakcyjnej aparycji są postrzegane jako niezbyt ładne nawet przy najpiękniejszym uśmiechu. Psycholodzy z Uniwersytetu w Portsmouth podkreślają, że dla odbiorcy ważna jest nie tyle mina, co budowa twarzy.
![](/media/lib/153/i-twarz.jpg)
U biedniejszych emocje silniej wpływają na zdrowie
11 marca 2013, 12:42Czy związek emocje-stan zdrowia obowiązuje tylko w "rozpieszczonych" krajach Pierwszego Świata, a w krajach biedniejszych bardziej liczą się czynniki istotne dla przetrwania? Okazuje się, że uczucia wpływają na dobrostan ludzi z całego świata, a niski dochód wręcz nasila oddziaływanie pozytywnych stanów ducha na zdrowie.
![](/media/lib/135/i-usmiech.jpg)
Neuropeptyd szczęścia?
8 marca 2013, 12:10Zmiany neurochemiczne, które leżą u podłoża ludzkich emocji i zachowań społecznych, pozostają w dużej mierze nieznane. Ostatnio jednak naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) odnieśli na tym polu spory sukces, mierząc uwalnianie neuroprzekaźnika hipokretyny i stwierdzając, że jej poziom rośnie, gdy jesteśmy szczęśliwi, a spada, gdy odczuwamy smutek.
![](/media/lib/87/i-mozgopodobny-obiekt.jpg)
Jak cię widzą, tak cię piszą w MRI
6 marca 2013, 13:12Można stwierdzić, o kim myśli dana osoba, analizując wzorce aktywności jej mózgu - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Cornella.
![](/media/lib/152/i-kosmetyk.jpg)
Położenie produktu w reklamie powinno odpowiadać wizualizacji czasu
6 marca 2013, 12:08Reakcja konsumentów na położenie niektórych produktów w reklamie zależy od preferowanego sposobu wizualizowania czasu.