![](/media/lib/100/i-antarktyda.jpg)
Więcej śniegu i szybsze topnienie przez ocieplenie
14 grudnia 2012, 10:48Dotychczasowe badania wskazywały, że globalne ocieplenie może przyczynić się do zwiększonych opadów śniegu w Antarktyce. Cieplejsze powietrze jest bowiem w stanie przyjąć więcej wilgoci, stąd przewidywane większe opady. Te zaś przyczyniłyby się do zwiększenia grubości pokrywy lodowej.
![](/media/lib/103/i-tygrys.jpg)
Google pomoże chronić zagrożone gatunki
12 grudnia 2012, 19:54World Wildlife Fund (WWF) poinformował o otrzymaniu od Google'a grantu w wysokości 5 milionów dolarów. Pieniądze zostały przyznane w ramach rozpoczętego niedawno przez Google'a Global Impact Awards. Program ten ma na celu finansowanie tych organizacji, które używają technologii i nowatorskiego podejścia do rozwiązywania jednych z najpoważniejszych problemów, z jakimi mierzy się ludzkość
![](/media/lib/142/i-kosci2.jpg)
Pies archeologiczny
12 grudnia 2012, 18:41Migaloo to pierwszy na świecie pies archeologiczny. Zamiast węszyć za kontrabandą, szuka starych ludzkich kości.
![](/media/lib/142/i-lizard-interior.jpg)
Jaszczurki i węże podzieliły los dinozaurów
12 grudnia 2012, 12:54Zderzenie z asteroidą nie tylko doprowadziło do wyginięcia dinozaurów, ale i poczyniło znaczne spustoszenie w szeregach węży oraz jaszczurek. Ofiarą kataklizmu była np. jaszczurka odkryta przez naukowców z Yale i Harvardu - Obamadon gracilis (skojarzenia z Barackiem Obamą są jak najbardziej uprawnione).
![](/media/lib/142/i-czubek-kolca.jpg)
Rozwikłano tajemnicę kolców ursona
11 grudnia 2012, 19:09Na grzbiecie ursona (Erethizon dorsatum) znajduje się ok. 30 tys. kolców. Czubek każdego z nich pokrywają zwrócone ku tyłowi mikroskopijne zadziory. Okazuje się, że dzięki takiej budowie kolce wbijają się w tkanki jak w masło i trudniej z nich wychodzą.
![](/media/lib/142/i-rolnicy-kontroluja-ogien-kolo-pucallpy.jpg)
Pali się, a nie ma kto gasić
11 grudnia 2012, 12:17Wiele osób wyprowadza się z wiejskich obszarów Amazonii do przeżywających boom miast. Wyludnienie, w połączeniu z rozrastającą się siecią dróg i przybierającą na sile suszą, sprawia, że wybucha więcej pożarów (są one potężniejsze i - niekontrolowane - niszczą olbrzymie tereny).
![](/media/lib/92/i-morze.jpg)
Postarzona żyworodność
10 grudnia 2012, 18:33Żyworodność mogła się po raz pierwszy pojawić 280 mln lat temu, a nawet wcześniej.
![](/media/lib/119/i-pekniecia.jpg)
Żywią (się) y bronią - bakterie kontra antybiotyki
7 grudnia 2012, 19:02Bakterie mogą się bronić przed antybiotykami na wiele różnych sposobów, np. wypompowując je szybko z komórki albo modyfikując, tak by przestały już być toksyczne. Kanadyjsko-francuski zespół wpadł ostatnio na trop kolejnego mechanizmu zabezpieczającego: pewne bakterie glebowe rozkładają sulfametazynę, traktując ją jak źródło niezbędnych do wzrostu azotu i węgla.
![](/media/lib/142/i-nyasasaurus.jpg)
Najstarszy dinozaur (albo najbliższy krewny)
6 grudnia 2012, 18:27Naukowcy z USA odkryli najstarszego dinozaura albo najbliższego jak dotąd krewnego tych gadów. Nyasasaurus parringtoni, bo o nim mowa, mierzył z ogonem ok. 3 m i ważył od 20 do 60 kg. Żył mniej więcej 10 mln lat przed bardziej znanymi eoraptorem czy herrerazaurem.
![](/media/lib/141/i-polujacy-sum.jpg)
Obcy wyskakuje na brzeg
6 grudnia 2012, 12:35Sumy europejskie (Silurus glanis) z rzeki Tarn nauczyły się polować na gołębie skalne (Columbia livia Gmelin). Wydostają się na brzeg obleganej przez ptaki wysepki, łapią je i wciągają do wody.